Gazze’deki soykırım İstanbul’da ele alındı

Dünyanın farklı ülkelerinden kendi alanında uzman isimlerin katılımıyla İstanbul’da düzenlenen Avrupa Müslüman Forumu’nda, Gazze’de devam eden soykırım ön plana çıktı.

Bölgede devam eden çatışmalara ve işgale karşılık olarak dünya kamuoyunda izlenen pasif tutuma dikkat çekildi. Filistin halkına etkili bir yardım sağlanması ve Kudüs’te tam bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına destek sağlamak adına düzenlenen organizasyonun gelecek dönemde düzenlenmesi planlanan yeni bir zirve için önemli bir aşama olduğu kaydedildi. 

Dünyanın farklı ülkelerinden, farklı alanlarda çok sayıda uzman ismin katıldığı ve İstanbul’da düzenlenen Avrupa Müslüman Forumu’nda, Gazze’de devam eden soykırım ele alındı. Gazze’de kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere ölenlerin sayısının 30 bini aştığı belirtilirken; organizasyonun amacının Filistin halkına etkili bir yardım yapılabilmesi ve Kudüs’te tam bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına destek sağlamak olduğu belirtildi. Organizasyon komitesine katılmak için ön anlaşmada öne çıkan isimler arasında, İngiliz Siyasetçi Jeremy Corbyn, Fransız Avukat Gilles de Vers, Nelson Mandela’nın torunu Zwelivelile Mandela, Che Guevara’nın kızı Aleida Guevara, Avrupa’da sol hareketin liderlerinden Yanis Varoufakis ve Siyonizm karşıtı haham örgütü Naturei Karta’nın Lideri Haham Yisroel David Weiss yer aldı. 

DÜNYA ZİRVESİ İÇİN YENİ BİR AŞAMA

Gelecekte düzenlenecek zirvede Greta Thunberg, Harvard Üniversitesi Eski Rektörü Claudine Gay ve Amerikalı aktör ve yönetmen Mel Gibson’ın da katılması beklentisi de dile getirilirken; organizasyon komitesinde ayrıca Türkiye’den HÜDAPAR Lideri Zekeriya Yapıcıoğlu ve Yeni Zelanda’dan Christchurch Camii İmamı Gamal Fouda gibi isimler de yer aldı. Katılımcılar, Bosnalı Müslüman siyasi lider Bekir İzidbegoviç, Shinfeyn Partisi Lideri Law MacDonald gibi politikacıların yanı sıra Kuzey Amerika’da Siyonizm’e karşı çıkan Müslüman ve Yahudi topluluklarının liderlerini de komiteye dahil etme isteklerini dile getirdi. 7 Aralık’ta İstanbul’da düzenlenen Avrupa Filistin Zirvesi ile başlayan ve 21 Mart’ta düzenlenen ‘Filistin İçin Küresel Zirve’ ile gerçek dostlarını birleştirecek hareketin Filistinlilerin kendi içlerinde ulusal bir uzlaşıya varmalarını sağlayacak Dünya Zirvesi için yeni bir aşamaya gelebileceği kaydedildi. 

OLİMPİYAT OYUNLARINDA İSRAİL ENGELLENSİN ÇAĞRISI 

Bir sonraki toplantının Nisan ayında Latin Amerika’da yapılması planlanırken; Brezilya, Güney Afrika ve Malezya liderlerinin, çalışmalarını ve sonuçlarını daha etkili ve verimli hale getirmek amacıyla yaklaşan Filistin Zirvesi’nin eş başkanları olmaları yönünde bir talep de dile getirildi. Toplantı katılımcıları, yaklaşan olimpiyat oyunlarında İsrail takımının İsrail bayrağı altında katılımının engellenmesi fikrini de destekledi. Toplantı sonunda İngiltere’nin ünlü insan hakları aktivisti ve gazetecisi Lauren Booth, Filistin halkının Gazze’deki mücadelesine genel bakış açısını dile getirdi. “Batı Şeria modern faşizme karşı mücadelenin ilk cephesidir. İkinci cephe, dünyanın farklı ülkelerinde, tüm kıtalarda, Filistin’e ve modern dünyanın temel değerlerine destek veren insanların faaliyetleridir” diyen Booth, “Bu değerler bugün İsrail’in Siyonist rejimi tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin göz yumması ve desteğiyle ihlal edilmektedir. Bugün demokrasi ve insan haklarına saygı ilkeleri Gazze’nin harabelerinde adeta yok ediliyor, Kutsal Topraklarda on binlerce çocuk ve kadının kanında boğuluyor.” açıklamasını yaptı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x