Aylar süren tartışmaların ardından ABD Temsilciler Meclisi, Ukrayna’ya 61 milyar dolarlık askeri yardımı onayladı

T24 Dış Haberler

Aylar süren tartışmaların ardından ABD’nin yasama organı Kongre’nin alt meclisi Temsilciler Meclisi, Rus işgaliyle mücadele eden Ukrayna’ya 61 milyar dolar değerinde askeri yardımda bulunmayı kabul etti. Paket, İsrail ve Tayvan gibi diğer ABD müttefiklerine de milyarlarca dolar yardım yapılmasını öngörüyor. 

Oylamada yardıma 210 Demokrat ve 101 Cumhuriyetçi evet oyu verdi. Cumhuriyetçilerin 112’si, yani çoğunluğu yardım paketini veto etti. ABD’de başkan adayı olarak Donald Trump’ın seçildiği partide, Kongre üyelerinin bir bölümü de Ukrayna’ya yardımların sürmesine ciddi anlamada muhalefet ediyor. 

Kongre’nin üst meclisi senato, Temsilciler Meclisi’nin geçirdiği tasarıyı salı günü gündemine alacak ve aynı gün ön oylaması yapılacak. Önümüzdeki hafta bir noktada son oylamayla paketin geçmesi ve imzalanmak üzere Başkan Joe Biden’ın masasına gitmesi bekleniyor. 

Temsilciler Meclisi’nin tatile girmesini geciktiren cumartesi günkü olağanüstü oturumda oylama planlanandan önce başladı. Ukrayna yardımı kabul edildikten sonra salonda büyük bir alkış koparken oturumun başkanı Marc Molinaro, içeride Ukrayna bayrakları sallanmamasını istedi. 

Demokrat Eski Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi oylamadan önce yaptığı güçlü konuşmada, “Umuyorum bugün mesai arkadaşlarımız otoriterlik ve kötülük yerine demokrasi ve anlayışı seçerler. Çünkü Putin yolunu seçerseniz elinize kan bulaşacağından korkuyorum; çocukların ve onların önlerinde tecavüze uğrayan annelerin kanı…” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, paket geçmeden önce ülkesinin cephanesinin azaldığını vurgulayarak, yardım gelmezse “Ukrayna’nın bu savaşı kaybedeceğini” söylemiş. 

Tasarı Temsilciler Meclisi’nden geçtikten sonra Zelenski tüm destekleyenlere teşekkür ederek, yeni yardımın “savaşın yayılmasını önleyeceğini” ve “binlerce hayat kurtaracağını” söyledi. 

İsrail’e ek fon sağlanmasını öngören tasarı ise Temsilciler Meclisi’nden rahatlıkla geçti, 365 kabul oyuna karşı 57 karşıt oy (36 Demokrat, 21 Cumhuriyetçi) verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x